/Jakimi zabawkami bawi się Twoje dziecko?
interaktywny projektor

Jakimi zabawkami bawi się Twoje dziecko?

Piłka, szmaciana lalka, klocki, a może interaktywna zabawka, która świeci i wydaje różne dźwięki? Na sklepowych półkach piętrzą się rozmaite gadżety, które dedykowane są najmłodszym. Jak wybrać zabawkę, która będzie dostarczać nie tylko ogrom rozrywki, ale będzie również wpływać na wszechstronny rozwój?

Cechy dobrej zabawki

Jeszcze do niedawna najlepsze zabawki charakteryzowały się prostą konstrukcją. Wykonane były najczęściej z drewna i w żaden sposób nie wpływały negatywnie na bezpieczeństwo maluchów. Prosta forma skłaniała zaś do pobudzania wyobraźni oraz kreatywności. Dzięki temu zabawki nigdy nie były nudne, bo ten sam przedmiot można było wykorzystywać w rozmaity sposób. Świetnym przykładem mogą być klocki, które zresztą cieszą się uznaniem również dzisiaj. Dzieci przy ich zastosowaniu mogą tworzyć zamki, samochody, tory, całe miasteczka, cokolwiek, co tylko przyjdzie im do głowy.

Okazuje się jednak, że nowoczesne zabawki również mogą być korzystne dla rozwoju dzieci i z całą pewnością nie należy ograniczać do nich dostępu. Dorośli powinni jednak dokładnie selekcjonować gadżety i podejmować racjonalne decyzje w tym zakresie. Nie chodzi przecież o to, by pokój naszego dziecka był zasypany kolorowymi przedmiotami, które zresztą cieszą się tylko chwilowym zainteresowaniem dzieci.

Gryzaki dla niemowląt ekologiczne

Jeśli już stawiamy na elektronikę, to niech będą to zabawki, które pełnią więcej funkcji niż tylko granie i świecenie się milionem barw. Na rynku dostępne są przecież zabawki wyprodukowane zgodnie z najnowocześniejszą technologią, a które jednocześnie mają znaczenie w przebiegu rozwoju i edukacji dzieci.

Przykładem może być interaktywny projektor. Tzw. magiczny dywan jest coraz częściej spotykany nie tylko na salach zabaw, które służą przede wszystkim rozrywce najmłodszych, ale doceniony został także w przedszkolach, szkołach oraz komach kultury, czyli w placówkach, które stawiają przede wszystkim na rozwój podopiecznych.

Interaktywny projektor jest doskonałym przykładem dobrej zabawki. To taka, która ma bawić i edukować, tak jak np. czynią to zabawki marki Goki.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Oprócz kwestii edukacyjnych, na które należy zwracać uwagę, pozostają jeszcze te, które są ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników zabawek. Pamiętajmy, że wszelkie przedmioty, które znajdą się w zasięgu dzieci, nie mogą stwarzać zagrożenia. Muszą być wykonane z jakościowych przedmiotów, z wyraźnym oznaczeniem wieku dzieci, które mogą z danej zabawki korzystać.

Światem zawładnęła nowoczesna technologia i nie należy ograniczać jej dzieciom. Trzeba jednak dobierać zabawki tak, by maluchy rzeczywiście mogły czerpać z nich szereg korzyści. Zabawka, która jedynie świeci, nie spotka się z dużym zachwytem najmłodszych i zostanie rzucona w kąt po kilkukrotnym użyciu.

Ważna jest zasada, zgodnie z którą nauka powinna odbywać się poprzez zabawę, bo właśnie wtedy nowe umiejętności i wiedza zostają najbardziej utrwalane. Pamiętajmy, że w trakcie zabawy udaje się rozwijać nie tylko motorykę ruchową, ale także dostarczać wiedzę. Niektóre zabawki pomagają też nabywać różnego rodzaju umiejętności, takie jak pisanie, liczenie bądź nauka języka obcego.