/Jak dbać o nagrobek?
nagrobki mińsk mazowiecki

Jak dbać o nagrobek?

Niemal każdy ma kogoś bliskiego, kto odszedł już z tego świata. Po śmierci bliskiej osoby przeważnie mamy pamiątkę w postaci grobu, czasem płyty ze zdjęciem. Odwiedzanie zmarłych na cmentarzu może być niezwykle kojące, daje ono namiastkę poczucia, że zmarła osoba z nami jest. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o płyty z granitu.

 

Płyty nagrobne oferowane przez kamieniarzy są bardzo różne. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „nagrobki mińsk mazowiecki„, żeby zobaczyć cały wachlarz ofert. Każdy kamień nagrobny ma inne właściwości, zależna od kamienia i sposobu ich wykonania. Granitowe nagrobki wymagają częstego mycia. Na tych w kolorze czarnym najszybciej widoczne będą wszelkie zabrudzenia i zacieki. Nieumiejętna pielęgnacja nagrobków może skutkować plamami lub nawet uszkodzeniem płyty.

 

Czego nie robić?

  • Nie czyść na sucho
  • nie pastuj
  • nie stosuj preparatów natłuszczających
  • nie używaj silnych środków czyszczących
  • nie konserwuj – zrobili to już producenci

 

Jak myć granitowy nagrobek?

  • ciepłą wodą
  • delikatnymi detergentami, takimi jak płyn do naczyń

Zarysowany nagrobek granitowy – co robić?

Delikatne rysy powinny zniknąć, gdy użyjemy pasty polerskiej. Głębsze rysy mogą wymagać mechanicznego usunięcia.

 

Nagrobek zalany woskiem – jak usunąć wosk z płyty nagrobnej?

Może tutaj pomóc zalanie poplamionego nagrobka wrzątkiem. Roztopiony wosk powinien się wówczas dać łatwo usunąć. Resztę zostawiamy naturze – słońce załatwi sprawę.

 

Dbanie o grób zmarłego, jest oznaką pamięci i jest swego rodzaju hołdem dla bliskiej osoby, której już z nami fizycznie nie ma. Niezależnie od miejsca, czy są „nagrobki Mińsk mazowiecki„, Kobyłka czy Wołomin Warto dbać o nagrobek, a będzie on służył przez dekady.

TAGS: