/Dzień gier planszowych 2021
Dzień gier planszowych 2021

Dzień gier planszowych 2021

Dzień Gier Planszowych obchodzimy 10 października. Kto z nas nie lubi grać w planszówki? To świetna zabawa dla całej rodziny lub dla grupy przyjaciół, niezależnie od wieku. Wszyscy miłośnicy gier wkrótce obchodzą swoje święto – akcja cała polska gra w planszówki odbędzie się 10 października. Na rynku jest tysiące gier i każdy ma swoją ulubioną. Nie ważne, która z nich Cię inspiruje – zabawa jest zawsze przednia.

Dlaczego warto grać w gry planszowe? Jakie właściwości rozwija to hobby? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

 

Przeczytaj także: https://twojzlobek.pl/

 

Dzień Gier Planszowych 2021

Pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe

Planszówki to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a Dzień Gier Planszowych to przy okazji wspaniała okazja, aby dowiedzieć się, jak gra wpływa na nas i nas rozwija. Poza tym, że są świetną zabawą, mają właściwości terapeutyczne, pozwalają nawiązać głębsze więzi z bliskimi i rozwijać mózg. 

 

 

  1. Gry planszowe to dobra metoda, aby zaangażować zarówno dzieci jak i dorosłych w ciekawą aktywność, która pozwala odłożyć urządzenia elektroniczne takie jak telefony, tablety czy komputery na bok. Obecnie bardzo często jest to trudne zadanie, ponieważ zarówno młodsi jak i starsi są uzależnieni od zmieniających się wrażeń w social mediach i gier elektronicznych. Gry planszowe wyciągają nas z cyfrowego świata do rzeczywistego, gdzie można tworzyć prawdziwe relacje.
  2. Planszówki rozwijają mózg – gra stymuluje obszary mózgu, które są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Aktywizuje też procesy związane z tworzeniem myśli, myśleniem strategicznym i rozwijaniem pamięci. To wpływa na podwyższenie zdolności poznawczych i rozwój inteligencji.
  3. Gry planszowe działają terapeutycznie, ponieważ granie wywołuje często salwy śmiechu, co redukuje stres. Niektóre badania przeprowadzone w USA wykazały, że u 54% ankietowanych granie w gry planszowe zmniejszyło poziom stresu i działało odprężająco. W czasie gry uwalniają się endorfiny, czyli hormon szczęścia, który wpływa na dobre samopoczucie. Kolejne badania wykazały, że gra w planszówki wpływa pozytywnie na osoby z Alzhaimerem.
  4. Gry planszowe to świetna forma nauki – tematyka gier może być bardzo zróżnicowana, od prostych zasad dla dzieci z kilkoma elementami do rozbudowanych światów. Poza rozwijaniem zdolności strategicznych możemy również uczyć się o różnych wszechświatach, kosmosie, krainach z bajek, a także zgłębiać historię danego miejsca i uczestniczyć w różnych bitwach.
  5. Granie w gry planszowe pozwalają nawiązać nowe przyjaźnie i pogłębić relacje z bliskimi, a także uczy współpracy z innymi i właściwych reakcji na porażkę.