/Kiedy diagnozować płaskostopie?
dobry ortopeda warszawa

Kiedy diagnozować płaskostopie?

Koślawość kolan, koślawość stóp czy właśnie płaskostopie to jedne z najczęściej rozpoznawanych wad postawy u dzieci. Co ważne, diagnostyka tychże schorzeń ortopedycznych może być przeprowadzona w określonym czasie. Z całą pewnością dobry ortopeda nie uzna za trwałą wadę „platfusa” u dziecka, które dopiero uczy się chodzić.

Narząd ruchu rozwija się u dziecka nie tylko w pierwszym roku jego życia. Chodzenie rozpoczyna się nierzadko później i rozwijane jest przez kolejnych kilka lat. To dlatego na pierwszą wizytę diagnostyczną rodzice powinni udać się z dzieckiem mniej więcej około 3 roku życia pociechy. Oczywiście są to ustalenia względne i każdy niepokojący objaw warto konsultować ze specjalistą. Mówimy jednak o standardach.

Co ciekawe, płaskostopie u małych dzieci jest sprawą zupełnie normalną, chociaż oczywiście nie występuje u wszystkich. O tym powie nam każdy dobry ortopeda. Warszawa oferuje najlepszej jakości kliniki, w których pracują światowi eksperci w tej dziedzinie. Wszyscy potwierdzają, że płaskostopie u „roczniaka” zazwyczaj zanika samoistnie. Dopiero po 3 roku życia małego dziecka można wdrażać nieinwazyjne metody jego niwelowania, jeśli stopy wciąż nie układają się poprawnie. Najczęściej są to specjalne ćwiczenia, tzw. korektywa. Dziecku zaleca się też zrobienie indywidualnych wkładek do butów, które wymuszają poprawną postawę stop podczas chodzenia.

Rodzice powinni pamiętać, że im wcześniej rozpoznane zostanie trwałe płaskostopie, a nie te związane  z niedojrzałością układu stóp u najmłodszych dzieci, tym na lepsze efekty leczenia można liczyć. To więcej, terapia w przypadku dzieci nie jest inwazyjna i nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych, a przede wszystkim zapobiega konieczności przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.