/Zez u dzieci – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
okulista warszawa

Zez u dzieci – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Czy wiesz, że to właśnie zez jest najczęściej diagnozowaną chorobą oczu u małych dzieci?

Wszystko dlatego, że jest to nie tylko najczęściej występujące zaburzenie widzenia, ale również takie, które można łatwo zauważyć. Rozbiegający się oczka nie wyglądają zbyt estetycznie i bardzo szybko stają się powodem niepokoju rodziców. Kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty? Podpowiadamy, kiedy zez może być naprawdę niebezpieczny.

Zez u noworodków

Okazuje się, że zez w przypadku noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia, to sprawa zupełnie naturalna. Mięśnie gałek ocznych nie są jeszcze dosyć mocne i dojrzałe, to dlatego rodzice mogą zauważyć tzw. zeza pozornego. Uciekające oczko najczęściej zanika samoistnie, ale oczywiście w przypadku niepokoju rodziców, warto taki przypadek również skonsultować z lekarzem okulistą.

Maty na podłogę dla dzieci dostępne na https://raczkujemy.pl/maty-na-podloge/

Zez u przedszkolaków

To właśnie u dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej diagnozuje się zeza i podejmuje jego leczenie. Co ciekawe, w większości przypadków kuracja okazuje się skuteczna i po zezie nie pozostaje żaden ślad. Ważne jest jednak, by rodzice szybko reagowali. Na szczęście zez daje natychmiastowe objawy, które trudno bagatelizować. W każdym mieście są też specjalistyczne gabinety, w których przyjmuje okulista. Warszawa, Rzeszów, Gdynia, Szczecin, można tak wymieniać bez końca i z całą pewnością pod tym względem nie ma żadnych problemów, by z pomocy profesjonalistów móc skorzystać.

Kiedy już zez zostanie odpowiednio zdiagnozowany, zaleca się odpowiednie leczenie. Dobór kuracji jest najczęściej podyktowany indywidualnymi preferencjami małego pacjenta oraz stadium rozwoju zaburzeń widzenia. W przypadku kilkulatków zaleca się najczęściej nieinwazyjne, ale skuteczne ćwiczenia ortoptyczne oraz zaklejanie jednego oczka. Dzięki temu mięśnie gałek ocznych tego drugiego silnie wzmacniają się, poprawiając tym samym pracę narządu wzroku.

Należy również podkreślić, że w przypadku małych dzieci świetnie sprawdza się też laseroterapia. Aż w 90% przypadków takie leczenie okazuje się w pełni skuteczne. Pod tym względem dzieci mają ogromną przewagę nad osobami dorosłymi. U nich zez jest najczęściej leczony chirurgicznie, bo nieinwazyjne metody często nie są zbyt skuteczne.

Zez dziedziczny czy nabyty?

Do okulisty powinni się zgłosić rodzice wraz z dzieckiem, jeśli w rodzinie występowały już przypadki zeza. Niestety ten może być dziedziczony, a ryzyko choroby zwiększa się wraz z ilością zdiagnozowanych w poprzednich pokoleniach przypadków.

Pamiętajmy również, że zez może wystąpić w każdej chwili. Bardzo często pojawia się po urazie mechanicznym, na przykład uderzeniu w głowę czy upadku. To kolejna sytuacja, której absolutnie nie można bagatelizować.

Jeśli zez nie będzie leczony to…

Bagatelizowanie zeza będzie miało szereg przykrych następstw. Przede wszystkim dziecko będzie narażone na odtrącenie społeczne, bo nie da się ukryć, że jest to szpetne zaburzenie widzenia. Co więcej, choroba może mieć niekorzystne skutki, takie jak podwójne widzenie, krótkowzroczność czy widzenie rozmazanego obrazu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do trwałej utraty wzroku.