/Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy jest jednym z tych środków naturalnych, które wykorzystuje się najczęściej w kosmetyce, przede wszystkim biorąc pod uwagę pielęgnację twarzy. Okazuje się, że działa dobroczynnie na zmiany trądzikowe, rozświetla cerę, wygładza ją, zwęża rozszerzone pory i reguluje wydzielanie sebum. To jednak nie jedyne właściwości tego olejku, jest ich znacznie więcej.

Olejek grejpfrutowy a zdrowie

Coraz częściej docenia się właściwości lecznicze olejku grejpfrutowego. W kosmetyce jest on znany od lat, natomiast medycy całkiem niedawno odkryli, że może on też po prostu leczyć. Przede wszystkim uśmierza bóle, w tym bóle głowy, stawów, mięśni i nerwobóle – powszechnie stosują go sportowcy, na przykład po ciężkim treningu.

Ciekawostką może być fakt, iż olejek grejpfrutowy nadaje się nie tylko do smarowania skóry, można go też stosować wewnętrznie, Odkryto między innymi, że z powodzeniem leczy on schorzenia układu pokarmowego, działa antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Co więcej, może wpływać na budowanie odporności a nawet leczyć zmiany miażdżycowe.

Już dawno doceniono natomiast zapach olejku grejpfrutowego – orzeźwiający, wręcz energizujący, idealny w celu relaksacji ciała i duszy. Właśnie dlatego nierzadko stosuje się go w psychoterapiach – w ten sposób wspomaga się na przykład leczenie depresji. Pomagają kąpiele z dodatkiem olejku oraz relaksacyjne masaże ciała.

Olejek grejpfrutowy a ciało

Nie ma wątpliwości, że olejek grejpfrutowy jest już od dawna wykorzystywany w kosmetyce i to właśnie w tej dziedzinie odnosi największe sukcesy. Olejek grejpfrutowy działa odmładzająco, leczy trądzik, niweluje oznaki zmęczenia skóry twarzy, walczy z cellulitem i rozstępami, oczyszcza i detoksykuje skórę. Wszystko dlatego, że zawiera ogromne pokłady witaminy C, bioflawonoidów oraz minerałów.

Bardzo często jest składnikiem balsamów ujędrniających i antycellulitowych, świetnie działa z kofeiną.

Olejek grejpfrutowy a stan ducha

Olejek działa odprężająco i relaksacyjnie. Wszystko przez przyjemny zapach cytrusów. Warto dodawać go do kąpieli bądź środków wykorzystywanych podczas masaży. Uśmierza bóle, ale działa też uspokajająco, kojąco. Preparaty z tym składnikiem znaleźć można w salonach SPA, polecane są też przez masażystów i psychoterapeutów.

Jak korzystać?

Do kąpieli należy wlać 8-10 kropli olejku. Jeśli chcemy dodać go do kremu czy serum, wystarczy tylko jedna kropelka. Jako składnik balsamu do ciała, powinno się go dodać w ilości nie większej niż 5-8 kropli. Aby zapobiegać przetłuszczaniu się włosów, dodaje się go również do szamponu do włosów – w ilości nie większej niż 2 krople.

Środki ostrożności i przeciwwskazania

Należy pamiętać, że olejek grejpfrutowy nie może być stosowany bezpośrednio na skórę, zawsze trzeba go rozcieńczać. Może być świetnym dodatkiem do serum, kremów i balsamów bądź wody. W innym przypadku może uczulić i podrażnić naskórek.

Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz mamy karmiące a także dzieci przed ukończeniem 7-go roku życia. Wystrzegać się powinno przy wzmożonej ekspozycji na słońce, bowiem może wywołać niekorzystne przebarwienia i odbarwienia skóry.