/Zgrany zespół a efektywność pracy
pomysły na integrację pracowników

Zgrany zespół a efektywność pracy

Jeszcze do niedawna korporacje wykorzystywały styl autorytarny w ramach zarządzania zatrudnionym personelem. Niestety, nie dało to dobrych efektów – zastraszony i zestresowany pracownik nie wykonywał swoich obowiązków rzetelnie i szybko odchodził zresztą do innej firmy.

Dzisiaj na szczęście przedsiębiorstwa mocno odeszły od twardych technik zarządzania. Stawia się na dobrą atmosferę, optymalne warunki podczas wykonywania zadań. Pod uwagę bierze się potrzeby zatrudnionej ekipy. Wiadomo na pewno, że zadowolenie z pracy przynosi najlepsze efekty. Pracownik jest wtedy zaangażowany, o wiele bardziej zmotywowany i kreatywny. Dzięki temu finalnie firma osiąga lepsze wyniki, co przekłada się na jej zyski.

Zadania wykonywane zespołowo mogą przynosić lepsze rezultaty. Aby tak jednak było, konieczny jest dobór poszczególnych członków w każdym zespole. Każdy pracownik ma nie tylko posiadać właściwe kompetencje, a więc wiedzę, umiejętności i doświadczenie, ale również cechy osobowości, które będą pasować do pozostałych. Zespół ma się lubić, ale aby tak było, w pierwszej kolejności pracownicy muszą się poznać. To właśnie dlatego tak powszechnie organizowane są już spotkania integracyjne. Pomysły na integrację pracowników można wymieniać bez końca. Popularne są wyjścia na kręgle albo inne gry zespołowe. Często organizuje się też wyjazdy integracyjne, na których w dzień realizowane są szkolenia motywacyjne, zaś wieczorem pracownicy biorą udział w uroczystym bankiecie.

Okazuje się, że dobra integracja zespołu wpływa nie tylko na relacje pomiędzy pracownikami tego samego działu czy zatrudnionymi na tym samym szczeblu zawodowej hierarchii w przedsiębiorstwie. Wpływa także na kontakty z przełożonymi. Nie chodzi oczywiście o to, by pracownik nie czuł respektu przed szefostwem, ale struktury, w których panuje jasny podział na szeregowych pracowników oraz kadrę zarządzającą nie są obecnie najlepszą formą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z całą pewnością na integrację całego zespołu firma powinna przeznaczać część swojego budżetu i takie wydarzenia traktować jako doskonałą inwestycję.