Wszyscy ci, którzy mają własny samochód, doskonale wiedzą, że należy o niego dbać. Nie chodzi tutaj o mycie nadwozia, czy wymianę płynów eksploatacyjnych. Sama karoseria jest bowiem narażona na wiele czynników zewnętrznych takich jak chociażby deszcz lub śnieg. Dlatego też dobrze jest trzymać swoje auto w zadaszonym pomieszczeniu.
Garaż czy wiata?
Pierwszym pomieszczeniem, które przychodzi na myśl o przechowywaniu samochodu, jest garaż. To rozwiązanie ma swoje liczne zalety, ale również wady. Dlatego też wiele osób zamiast garażu decyduje się na budowę wiaty. W ten sposób można bowiem znacznie ograniczyć koszty. Trzeba jednak dokładnie określić swoje potrzeby, aby wybrać odpowiednią wiatę.
Wiata, w przeciwieństwie do garażu, nie jest nieruchomością. Nie jest ona bowiem trwale związana z gruntem przy pomocy fundamentu. Ponadto, wiata nie posiada drzwi garażowych, co również trzeba mieć na uwadze decydując się na jej postawienie.
Jak wybudować wiatę?
Należy pamiętać, że jeżeli powierzchnia wiaty miałaby przekraczać 25 m2, wówczas konieczne byłoby zezwolenie na budowę. Ponadto, na każde 500 m2 działki nie może przypadać więcej niż 2 pomieszczenia gospodarcze.
W Internecie bez problemu można znaleźć osoby, które zajmują się projektowaniem wiat. Jednakże aby było taniej, można wykonać taki projekt samodzielnie. Natomiast co do realizacji projektu, z pewnością będzie potrzebna pomoc fachowca.
Koszty
Wiaty garażowe to rozwiązanie znacznie tańsze, aniżeli tradycyjne garaże. W przypadku konstrukcji o powierzchni poniżej 25 m2, wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Ponadto, koszt zakupu gotowej wiaty wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Budowa garażu jest nie tylko droższa, ale trwa także znacznie dłużej.
Wiata garażowa to w wielu przypadkach dobra alternatywa dla tradycyjnego garażu. Jest ona tańsza w budowie, do tego nie są wymagane skomplikowane formalności. Trzeba jednak pamiętać, że wiata ma także swoje wady – chociażby nie chroni pojazdu tak dobrze jak garaż.