/Szklarnie przydomowe

Szklarnie przydomowe

Wielu z nas marzy o tym, by móc cieszyć się własnymi warzywami. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mieszkają w domach lub mają działki rekreacyjne. Dzięki szklarniom możemy bowiem uprawiać ulubione warzywa nie tylko w sezonie, ale także i po jego zakończeniu.

Zalety szklarni przydomowych

Podstawową zaletą szklarni jest to, że panuje w nich właściwy dla roślin mikroklimat. Wszystko to za sprawą optymalnego wykorzystania światła słonecznego oraz ciepła, które ono wytwarza. Czynniki te sprawiają, że okres wegetacji poszczególnych roślin, ulega wydłużeniu, a plon jest bardziej obfity.

Dużą zaletą szklarni jest także stabilność ich konstrukcji. Dzięki zastosowaniu odpowiednio mocnych wsporników nie ma obawy o to, że wiatr może uszkodzić czy nawet zniszczyć szklarnię.

Wady szklarni przydomowych

Szklarnie przydomowe posiadają również swoje wady. Przede wszystkim, tego typu konstrukcja zajmuje sporo miejsca na naszej działce. Przyjmuje się, że najlepiej jest, gdy szklarnia ma powierzchnię 15 m2. Ponadto, postawienie szklarni nie zawsze może być łatwym zadaniem, albowiem wiele zależy tutaj od jej kształtu oraz od kształtu działki. Musimy również pamiętać, że szklarnia musi stać w miejscu nasłonecznionym, a więc zajmie najbardziej atrakcyjną część naszego gruntu.

Szklarnie przydomowe – czy warto?

Na to pytanie musimy odpowiedź sobie sami. Wiele zależy od tego jaką działką dysponujemy, czy mamy na niej miejsce i jak chcemy z niej korzystać. Do tego musimy również być świadomi tego, że warzywa w szklarni same nie rosną. Wymagają one podlewania i nawożenia, na co z kolei potrzebny jest czas, którym w dzisiejszym zabieganym świecie nie zawsze dysponujemy. Pamiętajmy także, iż budowa szklarni to także niemały koszt. Warto więc dobrze się zastanowić czy inwestycja ta kiedyś się zwróci.

Szklarnie przydomowe to bardzo ciekawa alternatywa dla okolicznych bazarów. To ekologiczny sposób ochrony warzyw, które mamy w zasięgu ręki. Jednak pamiętajmy o tym, że wszystko ma także swoje wady. Czasami budowa szklarni jest po prostu nieopłacalna.