/Polacy a bóle kręgosłupa
leczenie kręgosłupa warszawa

Polacy a bóle kręgosłupa

Czy wiesz, że aż 85% dorosłych Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa? Oczywiście nie zawsze wiążą się one z poważnymi schorzeniami, ale są to dolegliwości, które bezsprzecznie dają ogromny dyskomfort i niejednokrotnie wpływają na brak możliwości prowadzenia optymalnej aktywności ruchowej.

W większości przypadków bóle kręgosłupa dotyczą osób po 50 roku życia i wpływ na nie ma naturalny proces starzenia się kości oraz zwyrodnienia. Okazuje się jednak, że każdego roku odnotowuje się coraz większy odsetek dzieci w wieku szkolnym, które mają wady postawy. Większość z nich już w życiu dorosłym będzie skierowana na leczenie kręgosłupa. Warszawa i inne duże miasta w Polsce dysponują wystarczającą liczbą renomowanych placówek, w których odbywa się leczenie zabiegowe albo rehabilitacja, natomiast zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać niż kręgosłup inwazyjnie „naprawiać”.

Specjaliści wskazują też na fakt, iż większość Polaków, która odczuwa regularne bóle kręgosłupa, nie diagnozuje tego rodzaju dolegliwości bądź ich nie leczy. Bagatelizowanie problemu bardzo często doprowadza do poważnych komplikacji, a ratunkiem dla pacjenta pozostaje operacja chirurgiczna. Pamiętajmy, że reakcja we wczesnym stadium choroby pozwala na odzyskanie pełnego zdrowia przy wykorzystaniu w pełni bezpiecznych i nieinwazyjnych metod. Z reguły jest to cykl rehabilitacji przy zastosowaniu ćwiczeń bądź profesjonalnych zabiegów – tutaj wyróżnia się specjalistyczne masaże czy krioterapię.

Sam ból na początku nie jest silny i nie występuje stale, a chory sięga przeważnie po tabletki przeciwbólowe albo maści do stosowania miejscowego. To leczenie doraźne, które nigdy nie zwalczy problemu chorego kręgosłupa, a jedynie zniweluje dokuczliwe objawy. Schorzenie nadal się rozwija, a w skrajnych przypadkach doprowadza wręcz do unieruchomienia.

Ortopedzi wskazują, by nawet osoby, które nie odczuwają bólu kręgosłupa, przynajmniej raz w roku przeprowadzali pod tym kątem profilaktyczne badania. Tylko szybka reakcja pozwala zachować pełne zdrowie przez długi czas.