/Podejrzenie SIBO- jakie badanie wykonać?
badania laboratoryjne poznań

Podejrzenie SIBO- jakie badanie wykonać?

SIBO z ang. small intestinal bacterial owergrowth, czyli zespół przerostu jelita cienkiego (często również nazywany jako zespół SIBO). Charakteryzuje się obecnością bakterii w jelicie cienkim, które zwyczajowo występują w jelicie grubym lub w ogóle nie występują w przewodzie pokarmowym. Jest to stan nie fizjologiczny, więc SIBO określane jest jako choroba. SIBO to niespecyficzne dolegliwości, ponieważ można je również przypisać do wielu innych jednostek chorobowych. To przede wszystkim: wzdęcia, ból brzucha, niestrawność, odbijanie, czy też bóle głowy i zmęczenie. Jednak do nasilenia objawów dochodzi po spożyciu: probiotyków, prebiotyków, kiszonek, a nawet surowych warzyw i owoców. Dodatkowo wzdęcia mogą wystąpić nawet po wypiciu szklanki wody.

SIBO – jak zdiagnozować?

Zazwyczaj podejrzenie SIBO stwierdza gastrolog i zleca wykonanie badań diagnostycznych. Diagnostyka przypadku SIBO opiera się o test oddechowy. SIBO można wykryć za pomocą dwóch testów oddechowych. Jest to wodorowy test oddechowy (WTO) oraz wodorowo-metanowy test oddechowy.

Ze względu na większą dokładność poleca się wykonanie wodorowo-metanowego testu oddechowego, który oprócz pomiaru wodoru (który jest jedynym pomiarem w WTO), obejmuje również pomiar metanu, a także korekcję dwutlenku węgla.

Test na SIBO na czym polega?

Test oddechowy polega na pomiarze gazów (wodór lub/i metan) z wydychanego powietrza. Wodór powstaje na drodze fermentacji cukrów przez bakterie znajdujące się w jelicie cienkim. Dlatego też na początku badania pacjent musi spożyć cukier, który będzie stanowił substrat do przeprowadzenia tej fermentacji przez bakterie. Powstały wodór trafia do krwiobiegu, a następnie do płuc, gdzie podczas wymiany gazowej trafia z wydychanym powietrzem do mierzonej próbki.

Metan natomiast powstaje w przypadku dodatkowego przerostu archeonów (mikroorganizmów jednokomórkowych, które nie są bakteriami). Jest on produkowany przez archeony z wykorzystaniem wyprodukowanego wcześniej przez bakterie wodoru. Dlatego też może się zdarzyć, że w przypadku wykonywania WTO nie wyjdzie albo wyjdzie jedynie nieznaczna ilość wodoru, która nie będzie wskazywać na występowanie SIBO, czyli da fałszywie ujemny wynik. Co oznacza, że wodorowo-metanowy test okazuje się mieć większą wartość diagnostyczną, gdyż w jego przebiegu dokonuje się pomiaru zarówno wodoru jak i metanu, co znacznie niweluje możliwość otrzymania fałszywie negatywnego wyniku.

Wodorowo-metanowy test oddechowy jak wykonać?

W celu wykonania testu oddechowego należy przede wszystkim znaleźć placówkę, która umożliwi wykonanie takich testów. Nie jest to powszechne i podstawowe badanie, dlatego tylko w niektórych placówkach medycznych i to zazwyczaj prywatnych jest taka możliwość. Niektóre placówki oferują przeprowadzenie tego badania w domu. Polega to na wysyłce zestawu do pobrania materiału czyli wydychanego powietrza, który pozwala wykonać taki test SIBO w domu.

Pamiętaj, że diagnostyka SIBO to nieodłączny element prawidłowego leczenia, a testy oddechowe to nieinwazyjne badanie, to pierwszy krok do postawienia odpowiedniej diagnozy.