/Pedagogika Montessori – na czym polega?
metoda montessori

Pedagogika Montessori – na czym polega?

W ostatnich latach pedagogika Montessori cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Niemalże w każdym mieście naszego kraju powstały żłobki, przedszkola czy szkoły, w których edukacja odbywa się właśnie na podstawie programu, w którym metoda Montessori wiedzie prym. A jakie są właściwie jego podstawy? Dlaczego ten nurt zdobywa tak duże zainteresowanie? Informacje przedstawiamy poniżej.

Metoda Montessori stawia przede wszystkim na samodzielność. Dziecko uczy się tego, co w danym momencie go interesuje, bawi się tym, czym chce. Chodzi przede wszystkim o to, by maluch miał poczucie podejmowania własnych decyzji. Oczywiście ogromna w tym rola pedagogów, by takie decyzje ułatwiać. Nikt jednak nie narzuca, ale za to wspiera, bo tylko tak może przebiegać harmonijny rozwój dzieci, zgodny z ich indywidualnymi potrzebami.

Zestaw do majsterkowania dla dzieci

Pamiętajmy, że istotą jest tutaj również indywidualne podejście do każdego ucznia. Dzięki temu maluch może wyrażać swoje emocje, rozwijać się we własnym tempie. Z nikim się nie ściga, wszystko rozumie, a podejmując samodzielne wybory, kształtuje swoją osobowość. Przecież wiadomo, że jego decyzje nie zawsze będą odpowiednie, a za błędy trzeba ponieść konsekwencje.

Placówki, które chcą edukować dzieci zgodnie z filozofią Montessori, mogą bez problemu zdobyć wspomagające książki i inne materiały wspierające. Co więcej, metoda Montessori stała się na tyle powszechna, że nauczyciele zaczęli uczęszczać na specjalne szkolenia i kursy, po których zdobywają właściwe kwalifikacje, by móc uczyć zgodnie z tym nurtem.