Umiejętność windykacji należności to niezwykle przydatna cecha każdego przedsiębiorcy.
Prędzej czy później każdy może trafić na nieuczciwego kontrahenta, który popadnie w zwłokę i nie będzie chciał zapłacić należności. W związku z tym lepiej przygotować się do takich ewentualności.
Windykacja polubowna
Zanim podjęte zostaną jakiegokolwiek poważniejsze kroki, dobrze jest porozumieć się z dłużnikiem. Porozumienie gwarantuje nie tylko zwrot długu, ale również nienaruszenie dobrych relacji pomiędzy stronami. Windykacja polubowna może przybierać różnoraką formę. Mogą to być więc kontakty telefoniczne, mailowe, czy też osobiste, wystosowanie wezwania do zapłaty, wystawienie należności na giełdzie wierzytelności i poinformowaniu o tym dłużnika, poinformowanie dłużnika o dalszych możliwych krokach.
Kroki prawne
Wierzyciel może podjąć kroki prawne, jeżeli polubowne działania nie przyniosą pożądanego rezultatu. Pierwszym z nich jest wystosowanie wezwania do zapłaty. Jeżeli dłużnik nie ureguluje zaległej należności w wyznaczonym terminie, wówczas można wnieść pozew do sądu. Ten wyda nakaz zapłaty, który zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Następnie można się udać do komornika, który zajmie się ściągnięciem należności.
Firma windykacyjna
Istnieje jeszcze jedna możliwość, która może okazać się niezwykle przydatna w takiej sytuacji. Jest nią skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Odzyskiwanie należności to główny filar jej działalności, stąd też jej pracownicy to wysoce wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale znają techniki windykacji. Nie należy więc się obawiać, działają oni zawsze w granicach prawa i bardzo skutecznie. Z ofertami poszczególnych firm można zapoznać się nie wychodząc z biura, w Internecie.
Windykacja należności to jeden z elementów prowadzenia własnej firmy. Prędzej czy później każdy przedsiębiorca może trafić na nieuczciwą osobę lub taką, która ma bieżące problemy z uregulowaniem swoich należności. W takim przypadku dobrze jest znać swoje prawa, aby wiedzieć jak postąpić.