/Na czym polega skuteczna ochrona antywirusowa?
endpoint security

Na czym polega skuteczna ochrona antywirusowa?

Od zawsze nazwa wirus komputerowy budziła strach wśród posiadaczy komputerów. Nie bez przyczyny, ponieważ podobnie jak w rzeczywistości wirusy są zagrożeniem, którego nie powinno się ignorować. Inaczej będziemy narażeni na negatywne konsekwencje wynikające z działania złośliwego oprogramowania na naszym komputerze.

Do zainfekowania naszego komputera nie potrzeba wiele. Pobranie plików z nie sprawdzonego źródła, czy zgranie danych z zewnętrznego nośnika są podstawowymi krokami do infekcji. Dochodzi do tego jeszcze brak oprogramowania antywirusowego, które nie będzie mogło w porę wykryć i usunąć złośliwego oprogramowania.

Spośród najczęściej spotykanych zagrożeń narażeni jesteśmy na konie trojańskie, keyloggery oraz malware. Każdy z nich ma określony sposób działania, który sprawia, że wykrycie ich bez oprogramowania antywirusowego jest niemożliwe. W zależności od typu taki program może dać o sobie znać dopiero po pewnym czasie od pierwszego uruchomienia. Należy również pamiętać o ciągłym rozwoju technologii informatycznych, wraz z którym zagrożenia ewoluują, przez co stają się coraz groźniejsze niż dotychczas.

Sposobem na walkę ze złośliwym oprogramowaniem są systemy endpoint security. Systemy tego typu zmniejszają ryzyko niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą działanie złośliwego oprogramowania. Bieżący skan i zaawansowane metody wykrywania są sposobem na szybkie wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń. Zminimalizowane jest również ryzyko związane z atakami bazującymi na malware oraz wykorzystaniu power shell. Ponadto endpoint security w znaczący sposób wspierają prace związane z powrotem do stanu sprzed infekcji. Jest to szczególnie ważne jeśli zainfekowany był np. zasób sieciowy z dużą ilością danych.

Należy pamiętać, że złośliwe oprogramowanie stworzone jest w celu przyniesienia konkretnych korzyści jego twórcom. Dlatego bez odpowiedniej ochrony naszego systemu jesteśmy narażeni m.in. na wyciek czułych danych lub ich zaszyfrowanie. Instalacja odpowiednich rozwiązań obejmujących kompleksową ochronę komputera pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z nieostrożności lub nieświadomości zagrożenia, jakie możemy napotkać.