/Lekkie przeziębienie czy już grypa? Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
badania laboratoryjne poznań

Lekkie przeziębienie czy już grypa? Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Sezon jesienno-zimowy to niestety czas infekcji, związany przede wszystkim z pogodą, która sprzyja rozwojowi przeziębień jak i grypy.  W przypadku dzieci stanowi to zdecydowanie większy problem, ponieważ są one w większym stopniu narażone na zarażenie się od swoich rówieśników. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że każda infekcja bywa inna. Lekkie przeziębienie wymaga zazwyczaj jedynie odpoczynku i ciepłych wzmacniających odporność płynów, a grypa odpowiedniego leczenia skonsultowanego z pediatrą. Jednak nasuwa się pytanie kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza, czy to przeziębienie, czy  może już grypa?

Przeziębienie czy grypa?

Objawy przeziębienia bywają różne i często są niejednoznaczne. Niekiedy zdarza się, że chory zgłasza jedynie złe samopoczucie. Typowe objawy przeziębienia to: katar, kaszel, suchość w gardle, chrypka, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle głowy i mięśni, zmęczenie czy też apatia. Przeziębienie i grypa są podobne pod względem objawów i dlatego często się je myli.

Jedną z głównych różnic pomiędzy przeziębieniem i grypą jest okres rozwoju infekcji. Przeziębienie rozwija się powoli zazwyczaj w ciągu 1-2 dni objawiając się złym samopoczuciem, natomiast grypa ma nagły i ostry początek. Dodatkowo grypie zazwyczaj towarzyszy wysoka gorączka, kaszel, silne bóle gardła, głowy oraz mięśni. Niekiedy mogą pojawiać się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty czy biegunka.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku wątpliwości czy udać się do lekarza, tak naprawdę nie ważne jest czy podejrzewamy przeziębienie czy grypę. Ważne są objawy. Jeśli są one niepokojące, warto je skonsultować ze specjalistą. Są to m. in.: gorączka przekraczająca 38° C, duszności lub napady świszczącego oddechu,  intensywny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwający dłużej niż kilka dni, silny i nieustępujący ból zatok, uszu lub głowy. Warto również poradzić się lekarza, gdy symptomy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10-14 dni lub ulegają nasileniu po 5-6 dniach choroby.

Lekarz dla dziecka w Poznaniu

Lekarzem, który zajmuje się opieką zdrowotną dzieci jest pediatra. W Poznaniu  jak i na terenie całej Polski pediatrzy mogą przyjmować na Narodowy Fundusz Zdrowia jak i prywatnie.

Instytut Miroekologii to placówka medyczna w Poznaniu, która oferuje wizyty lekarskie u różnych specjalistów, w tym również u pediatry prywatnie. Lekarz pediatra zajmuje się konsultacją złego stanu zdrowia dziecka, niezależnie czy problem dotyczy objawów infekcji czy też np. zaburzeń rozwoju, dlatego też warto udać się do specjalisty godnego polecenia z Instytutu Mikroekologii (Poznań ul. Sielska 6).