Okazuje się, że tzw. uciekające oczko jest u dzieci do drugiego roku życia sprawą zupełnie normalną. To właśnie do tego czasu rozwija się wzrok maluchów. Należy jednak zwracać uwagę, ponieważ zez fizjologiczny pojawia się jedynie w trzech pierwszych miesiącach życia. Później może zwiastować zaburzenie wzroku. Aby rozwiać wątpliwości, warto od razu skorzystać z wizyty u okulisty. Specjalista zdiagnozuje dziecko pod kątem zeza. Pamiętajmy, że im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym na lepszą skuteczność można liczyć.
Dlaczego pojawia się zez?
Zez u dziecka wynika najczęściej z osłabienia albo niewykształcenia się mięśni oczu. To dlatego może zniknąć samoistnie po pierwszych miesiącach życia, kiedy narząd wzroku się rozwinie. Ważne jest, by obserwować dziecko i reagować na niepokojące sygnały.
Zez, który jest zaburzeniem wzroku, przyczynia się również do występowania towarzyszących, przykrych objawów. Dziecko może mrużyć oczy, przekręcać główkę, nie domykać powiek. Kiedy pojawia się u dwu albo trzylatków, może być już trwałym defektem wzroku. Bagatelizowany stanie się przyczyną krótkowzroczności, niedowidzenia, podwójnego widzenia albo całkowitej utraty wzroku i trwałych zmian w mózgu. Właśnie dlatego rodzice powinni reagować natychmiast. Przecież zez to nie tylko oszpecający defekt kosmetyczny. Jak widać stanowi również poważne zagrożenie dla komfortu życia.
Jak leczyć zeza?
Wiele zależy od rodzaju zeza. U dzieci najczęściej występuje rozbieżny albo skośny. Może dotyczyć tylko jednego oka albo obydwu. Terapia niwelująca tego rodzaju wadę jest dobierana indywidualnie. Okulista dobiera technikę korekcji, patrząc przede wszystkim na typ wady, jej natężenie, wiek dziecka czy jego ogólną kondycję zdrowotną.
Warto wiedzieć, że im szybciej leczenie zostanie wdrożone, tym lepsze efekty można uzyskać, a terapia będzie o wiele mniej inwazyjna. W przypadku dzieci coraz rzadziej praktykuje się na przykład operacje chirurgiczne. Doskonale zastępuje takowe laseroterapia.
Nierzadko wystarczają jedynie okulary korekcyjne albo odpowiednio wykonywane ćwiczenia ortoptyczne. Takie można wykonywać w gabinecie okulistycznym, ale też w domu. Popularną metodą jest zaklejanie jednego oka. Wtedy mięśnie tego drugiego wzmacniają się, a gałka oczna zostaje właściwie ustawiona. Takie ćwiczenia ortoptyczne są zazwyczaj skuteczne, ale wszyscy powinni uzbroić się w cierpliwość – terapia trwa nierzadko długie miesiące. Warto przy tym zaznaczyć, że nierzadko długi czas trwania leczenia zostaje wynagradzany brakiem konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej, więc chyba warto.
Pamiętaj!
Nigdy nie lekceważ niepokojących objawów w zakresie narządu wzroku swojego dziecka. Ono może nie wiedzieć, że ma z nim problem. To Ty jako obserwator i jego opiekun jesteś za nie odpowiedzialny.
Zez jest nie tylko mało atrakcyjnym defektem, który odbierze pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jest zaburzeniem, które w skrajnych przypadkach doprowadza do trwałej ślepoty i zmian w mózgu. Reaguj natychmiast i pozwól swojemu dziecku iść przez życie w różowych, a nie w czarnych okularach.