/Leasing pracowniczy – co to jest? Wady i zalety
obsluga ksiegowa Warszawa

Leasing pracowniczy – co to jest? Wady i zalety

Wynajem pracowników od 2003 roku staje ?się w Polsce coraz bardziej popularną formą zatrudnienia. Leasing pracowniczy opiera się na wynajmie pracowników innej firmie, do określonych zadań i na konkretny czas. Pomysł, na okresowy wynajem pracowników, narodził się w Stanach Zjednoczonych. czy potrzebna będzie obsługa księgowa Warszawa?

Dlaczego outsourcing pracowniczy może przynieść korzyści twojej firmie?

Wynajem pracowników jest korzystny dla firm, które potrzebują tymczasowego zwiększenia liczby swoich pracowników. Z takiej formy zatrudnienia korzystają pracodawcy, którzy potrzebują pomocy sezonowej, borykają się z nagłym i nieprzewidzianym wzrostem popytu na swoje usługi lub produkty, jak i również szukający oszczędności. Warto też pamiętać o odpowiednich rozliczeniach, bardzo pomaga w tym prawdopodobnie posiada najszersza ofertę i świadczy też usługi zdalne.

Leasing pracowniczy daje także możliwość elastycznego zarządzania firmą. Pracodawca zatrudnia tylko tych pracowników, których w danej chwili potrzebuje oraz, których kwalifikacje w danym okresie są dla niego najpotrzebniejsze.

Jak wynająć pracownika?

Jeśli firma zdecydowała się na outsourcing pracowniczy, to w pierwszej kolejności powinna się zgłosić do agencji pracy tymczasowej. Takie agencje zazwyczaj oferują usługi leasingu pracowniczego. Wynajem pracowniczy nie jest też tożsamy z pracą tymczasową i na gruncie polskiego prawa jest uregulowany jedynie wyrokiem Sądu Najwyższego.

Należy jednak pamiętać, że to na pracodawcy poszukującym pracownika ciąży obowiązki wynikające z prawa pracy, gdyż jest on stroną w stosunku pracy. Jednakże zaletą wynajmu pracowników dla pracodawcy jest to, że cały proces administracyjnoprawny jest załatwiany przez agencję pośredniczącą. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie kosztów kadrowych oraz na wyeliminowanie kosztów związanych z procesem rekrutacji.