/Kto odpowiada za porządek w biurze?
sprzątanie biur warszawa

Kto odpowiada za porządek w biurze?

Problem utrzymania czystości w miejscu pracy wymaga podjęcia tego tematu w co najmniej kilku różnych aspektach. Pod uwagę należy brać rolę pracodawcy, zatrudnionej kadry pracowników oraz fachowców, których zawodowym obowiązkiem są prace porządkowe w biurze. Wszystkie te podmioty mają wykazywać zupełnie inne poczucie obowiązku względem sprzątania na polu zawodowym.

Odpowiedzialność pracodawcy

Według przepisów polskiego prawa to właśnie pracodawca odpowiedzialny jest za utrzymanie porządku w biurze. Rzecz jasna praktycznie nie zdarza się, by to on fizycznie podejmował się prac sprzątających, natomiast na nim spoczywa obowiązek zatrudnienia pracownika na etat, który takimi czynnościami się zajmie czy też podjęciem współpracy z firmą sprzątającą, która wykona konkretne zlecenia w zależności od zapotrzebowania.

Wydaje się, że właśnie współpraca z zewnętrzną firmą jest w tej kwestii najbardziej opłacalna. Pracodawca nie musi wtedy utrzymywać kolejnego pracownika na etacie, dodatkowo zyskuje realizację prac porządkowych na najwyższym poziomie. Nie da się ukryć, że nie zawsze pracownicy etatowi dedykowani do utrzymania ładu w przestrzeni biurowe dają sobie z tym radę.

Właściciel firmy może z łatwością podjąć współpracę z firmą sprzątającą. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpisze hasło typu „sprzątanie biur warszawa”. Szybko znajdzie oferty specjalistów, którzy na co dzień trudnią się sprzątaniem toalet, myciem okien czy praniem biurowych wykładzin.

Sprzątanie w miejscu pracy a pracownicy

O ile w umowie o pracę nie ma zapisu o pełnieniu obowiązków, które nakazują sprzątanie biura, to pracownik oczywiście nie może być delegowany do realizacji takich czynności. Innym aspektem, który warto poruszyć, jest jednak kultura osobista zatrudnionych. Każdy pracownik powinien po sobie sprzątać. Dotyczy to nie tylko osobistego stanowiska pracy, ale również przestrzeni wspólnej, takiej jak toaleta czy kuchnia. W dobrym tonie jest posprzątanie po sobie, jeśli tylko w danym miejscu zostawiliśmy nieład.

Utrzymanie porządku w biurze przez profesjonalistów

Coraz częściej za realne utrzymanie porządku w miejscu pracy odpowiada współpracująca firma sprzątająca. Wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie, jeśli tylko chce się zadbać o należyty ład i higienę w firmie. Warto wiedzieć, że to właśnie firma sprzątająca zatrudnia wyszkolonych pracowników oraz posiada jakościowe środki, dzięki którym biuro może być szybko i skutecznie wysprzątane. Zwróćmy uwagę, że nie zawsze brud jest widoczny „gołym okiem”. Samodzielnie raczej nie poradzimy sobie z roztoczami czy różnego rodzaju bakteriami. Sposoby na tego typu niekorzystne czynniki mają profesjonaliści.