Jednym z najważniejszych badań pozwalających na wczesne wykrycie wielu schorzeń jest rezonans magnetyczny. Warto z niego korzystać w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy takie zalecenie wydaje lekarz. Niestety, część osób obawia się rezonansu ze względu na domniemane szkodliwe działanie na organizm. Jest to jednak opinia całkowicie błędna, a samo badanie należy wykonywać zawsze, gdy zachodzi podejrzenie niekorzystnych zmian w organizmie.
Już na wstępie warto podkreślić, że nowoczesny rezonans magnetyczny jest w pełni bezpieczny. W odróżnieniu od tomografu, nie wytwarza on szkodliwego promieniowania. Nie możemy więc mówić tu o żadnym zagrożeniu, przez które należałoby wstrzymać się przed wizytą w odpowiedniej klinice.
Jak często może być przeprowadzany rezonans?
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy dojść do wniosku, że rezonans (badanie MRI) nie jest związany z żadnymi ograniczeniami związanymi z częstotliwością jego wykonywania. Z tego właśnie powodu, dochodzi do niego zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba. W klinikach przeprowadzany jest między innymi rezonans kręgosłupa, głowy, kolana, jamy brzusznej, serca czy miednicy.
Obecnie wykorzystywane technologie pozwalają na dokładne zobrazowanie układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń krwionośnych, a także jamy serca. Wszystko to umożliwia wykrycie wielu schorzeń, także na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki rezonansowi, lekarze są w stanie zdiagnozować między innymi chorobę Alzheimera, nowotwory, stwardnienie rozsiane, a także źródła bólu kręgosłupa, głowy, kolana etc.
Oczywiście zawsze istotna jest kwestia tego, gdzie wykonać rezonans magnetyczny. Prywatnie zapewniają do niego dostęp liczne kliniki i ośrodki. W przypadku świadczeń publicznych, często konieczne jest odczekanie w kolejce. Nawet kilka lat. Mając to na uwadze, warto decydować się na ofertę cenionej pracowni, która ma możliwość wykorzystania najlepszych dostępnych urządzeń oraz technologii. Wszystko to daje gwarancję trafionej diagnozy.