/Jaki wózek widłowy kupić?
wózki magazynowe

Jaki wózek widłowy kupić?

Jak wybrać wózek widłowy spełniający wszystkie oczekiwania i który będzie odpowiednio wytrzymały? Wbrew pozorom zadanie to nie jest łatwe, gdyż dostępność wózków widłowych na rynku jest bardzo duża. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka widłowego.

Co to dokładnie jest wózek widłowy?

Na początku warto uporządkować wiedzę. Wózek widłowy to nie jedynie pojazd z charakterystycznymi widłami do podnoszenia z przodu. Do kategorii wózków widłowych można również zaliczyć wózki masztowe, które w znacznym stopniu ułatwiają rozładunek oraz wykorzystywane są do prac magazynowych. Świetnie nadają się do wysokiego składowania materiałów.

Wózkiem widłowym można nazwać każdy pojazd, który posiada mechaniczny system służący do podnoszenia przedmiotów. Kolejną jego charakterystyczną cechą jest to, że jest on sterowany przez jedną osobę z kabiny, która jednocześnie kieruje całym pojazdem oraz zawiaduje widłami.

Takie wózki do ciężkiego sprzętu mogą być kierowane jedynie przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami, gdyż kierowanie takimi pojazdami wymaga specjalnych umiejętności wykonywania zwinnych manewrów. Przy kierowaniu wózkiem widłowym ważne jest również rozeznanie, gdzie w danej chwili znajduje się środek ciężkości, aby nie spowodować wypadku.