/Jaka jest rola opakowania produktu?
maszyny pakujące w folię

Jaka jest rola opakowania produktu?

Opakowanie jest nieodłącznym elementem każdego produktu. W zależności od jego typu opakowanie może się znacząco różnić wyglądem i objętością. Jednak najistotniejsze jest, aby opakowanie spełniało funkcje jakie określają obowiązujące normy i przepisy.

Podstawową funkcją opakowania jest ochrona jego zawartości przed czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to wszystkich produktów jakie znajdziemy na sklepowych półkach. Każde z nich musi spełniać kryteria określone w ustawie o opakowania z 11 maja 2001 roku, która określa obowiązki firm w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Z treści ustawy jasno wynika, że opakowanie jest przeznaczone do przewozu, ochrony oraz prezentacji produktów. Ponadto zawarte są warunki przechowywania oraz ilość produktów jakie jest w stanie pomieścić dane opakowanie.

Nowoczesne maszyny pakujące a obowiązujące przepisy

Wydajne produkowanie opakowań spełniających wszystkie obowiązujące wymogi jest możliwe tylko dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań. Przykładem tu mogą być maszyny pakujące w folię typu flowpack, które pakują produkty przy wykorzystaniu folii taśmowej w roli. Maszyna flow pack jest urządzeniem automatycznym, które cechuje wysoka wydajność i optymalizacja kosztów pakowania. Na szczególną uwagę tutaj zasługuje również łatwość obsługi, niezawodność oraz wszechstronność. Dla takich opakowań charakterystyczna jest wytrzymałość, nie przepuszczanie powietrza oraz estetyczny wygląd. Dzięki temu mogą one wykorzystywane jako maszyny do pakowania żywności.