/Jak szukać dobrego architekta?
Drewniany domek ogrodowy

Jak szukać dobrego architekta?

Aktualnie coraz więcej rodzin decyduje się na pobudowanie domu jednorodzinnego. Dla większości z nich jest to największa inwestycja w życiu, dlatego poprzedzona jest dokładnemu rozplanowaniu kosztów, indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Często zdarza się, że poza liczbą pokoi oraz balkonem, nie mamy pomysłu na dalszy zarys naszego przyszłego mieszkania. Możemy zdecydować się na jeden z projektów gotowych, jednak aby mieć kontrolę nad tym, jak będzie rozplanowany dom, projekt najlepiej zlecić profesjonalnemu architektowi.

Jeżeli chcemy znaleźć specjalistę, który jest rzetelny i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jego doświadczenie. Szukajmy architekta, który specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych, najlepiej od podstaw (na rynku możemy znaleźć architektów, którzy znają się jedynie na wdrażaniu gotowych projektów). Najwięcej o usługodawcy powie nam jego portfolio. Aby zweryfikować umiejętności oraz wizję potencjalnego wykonawcy, możemy poprosić, aby pokazał nam wcześniej wykonane przez siebie projekty domów. Istnieje też możliwość, że architekt będzie w stanie nam pokazać wybudowany już dom według jego projektu – wtedy nie tylko możemy realnie ocenić jego funkcjonalność, ale i zapytać domowników o opinię.

Ważnym aspektem w wyborze usługodawcy jest także jego dyspozycyjność. Zanim zdecydujemy się zatrudnić kogoś na to stanowisko, powinniśmy się upewnić, że będzie on w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi na nasz projekt. Kolejnym, nie tak ważnym już aspektem w wyborze jest lokalizacja – niedaleka odległość biura architektonicznego ułatwi zaaranżowanie ewentualnych spotkań oraz pozwoli na zaoszczędzenie „kilku złotych” na dojazdach architekta.

Większość osób swoje poszukiwania zacznie zapewne od internetu. Jest to z pewnością najłatwiejszy i najszybszy sposób na znalezienie wykonawcy, ponieważ wystarczy wpisać frazę typu „architekt Suwałki” w wyszukiwarce, aby uzyskać kontakt do okolicznych specjalistów. Należy jednak mieć na uwadze, że nie można dzwonić do pierwszego lepszego architekta. Najlepiej poczytać zamieszczone w sieci opinie klientów oraz zapoznać się z jego stroną internetową. Bezpieczniejszą opcją jest znalezienie architekta z polecenia. Być może ktoś ze znajomych lub rodziny korzystał ostatnio z usług biura architektonicznego i jest w stanie zarekomendować nam fachowca, który bez zastrzeżeń wywiązał się ze swoich obowiązków.