W sieci często można napotkać się na pytania oraz wątpliwości wysuwane przez osoby, które muszą udać się na rezonans magnetyczny. Wiele z nich nie wie, na czym polega samo badania, ani jak się do niego przygotować. Postanowiliśmy więc wyjaśnić wszystkie najpilniejsze kwestie.
Najczęściej zadawane pytania dotyczą oczywiście kolejek i tego, jaki jest czas oczekiwania na badania. Należy w tym miejscu podkreślić, że skorzystanie z publicznej służby zdrowia wcale nie jest jedynym wyjściem dla osób chcących się zbadań. Jeśli komuś zależy na tym, aby uzyskać pomoc w możliwe najkrótszym czasie, powinien zdecydować się na usługi świadczone przez kliniki prywatne. Wykonują one rezonans magnetyczny bez skierowania. Konieczny okaże się jedynie dokument tożsamości, który należy przedstawić w trakcie rejestracji. Oczywiście nie obejdzie się także bez dokumentacji medycznej, zawierającej między innymi poprzednie orzeczenia lekarskie.
Wiele pytań związanych jest także z samym przygotowaniem do badania. Jest ono ważne zwłaszcza wtedy, gdy zaplanowany został rezonans magnetyczny z kontrastem. Nie wcześniej niż 7 dni przed wizyta w klinice konieczne okaże się sprawdzenie poziomu kreatyniny we krwi. Dlaczego? Ponieważ informacja ta pozwala ocenić pracę nerek. Muszą działać bez zarzutu, aby podany kontrast został szybko wydalony z organizmu wraz z moczem.
Co ważne, przed udaniem się na rezonans nie musimy wcale się głodować. Możemy normalnie jeść i pić, z tą różnicą, iż nie powinny być to bardzo obfite posiłki. Wynika to z faktu, iż podczas badania pacjent musi pozostawać bez ruchu przez około godzinę. Ewentualna potrzeba fizjologiczna okaże się więc sporym utrudnieniem.
Czy przed badaniem trzeba założyć jakieś specjalne ubranie? Nie, ale należy zdjąć wszelkie elementy metalowe, które zaburzyłyby rezonans. Warszawa to miasto, w którym działa mnóstwo prywatnych klinik zatrudniających cenionych fachowców. Jeśli więc mamy jakieś pytania, warto skierować je właśnie do nich.