/Jak przebiega ceremonia pogrzebowa?
sprzątanie po zgonach Warszawa

Jak przebiega ceremonia pogrzebowa?

Pogrzeb to z reguły nie jest ceremonia na której bywa się dość często. Niektórzy idąc na nią pierwszy raz mogą nie wiedzieć jak to wszystko wygląda, jak się ubrać i zachowywać. W naszym kraju zdecydowana większość pogrzebów to ceremonie katolickie, na których odprawiana jest msza święta, a momentowi pochowania zmarłego towarzyszy ksiądz. Ubiór powinien być stonowany, w kolorze czarnym lub ciemnych odcieniach granatowego.

Tak jak wcześniej wspomniane, obrzędy pogrzebowe we wspólnocie katolickiej to szereg modlitw oraz czynności liturgicznych. Mogą być one odprawiane w miejscach jak kaplica cmentarna, kościół lub po prostu dom zmarłej osoby. Zazwyczaj wszystko zaczyna się właśnie w prywatnym domu. Po wstępnych obrzędach następuje procesja.  Podczas drogi krewni i bliscy zmarłego śpiewają pieśni żałobne. Dalszy etap pogrzebu przebiega już w świątyni. Msza pogrzebowa ma ogólny zarys, który może się oczywiście nieco różnić z odrębnych kościołach. Zazwyczaj  całość zaczyna się od pozdrowienia wspólnoty i pocieszenia rodziny zmarłego. Następnie kapłan wspomina okoliczności śmierci oraz momenty z życia zmarłej osoby. Jest  to także czas zachęcania zgromadzonych do modlitwy za duszę zmarłego. Kolejnym etapem jest procesja z darami, które zazwyczaj niesione są przez przedstawicieli z rodziny chowanej osoby. Na koniec jest czas, w którym mogą przemówić członkowie rodziny zmarłego.

Po zakończonej Mszy Świętej obchody pogrzebowe przenoszą się na cmentarz, gdzie będzie spoczywać ciało zmarłej osoby. Wierni wraz z księdzem odmawiają modlitwy nad trumną, a w dalszej części zgromadzone osoby mogą sypnąć symboliczną garść ziemi i ostatni raz się pożegnać.

Artykuł został napisany na podstawie treści dostępnych na stronie sprztajmy24 sprzątanie po zgonach Warszawa