/Inwestowanie w walutę – czy to się opłaca?

Inwestowanie w walutę – czy to się opłaca?

Możliwości inwestowania zgromadzonych oszczędności są dzisiaj ogromne. Lokowanie środków na kontach oszczędnościowych, otwieranie lokat bankowych, nabywanie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych to tylko niektóre z propozycji.

Można też nabywać ziemie albo nieruchomości, kupować sztabki złota czy monety. Można również inwestować w walutę i właśnie o tej formie pomnażania swoich oszczędności jest ten artykuł. Czy rzeczywiście w 2017 roku warto czynić takie inwestycje? Czy inwestorzy nie stracą pieniędzy? Jakie są prognozy?

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji UroFX.com specjalizującej się w realizacji usługi tanie przelewy do Polski i przekazy pieniężne z UK do Polski.

Inwestowanie w walutę musi być dokładnie przemyślane. Warto określić, jaką walutę nabywać, kiedy i w jakim okresie ewentualnie ją sprzedawać, by na całej operacji zyskać. W pierwszej kolejności należy wybrać źródło nabywania waluty. Inwestorzy mogą kupować walutę w bankach, kantorach stacjonarnych, internetowych albo wymieniać w instytucjach płatniczych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kalkulatora walutowego, dzięki czemu w łatwy sposób można sprawdzić obowiązujący w danym źródle kurs. Największa grupa inwestorów wymienia walutę w kantorach online albo instytucjach płatniczych, takich jak UroFX. Rzadko kiedy korzysta się z banków i kantorów stacjonarnych, bo jest to po prostu nieopłacalne, tam kurs walut jest niestety dla kupującego najwyższy podczas zakupu i najniższy przy sprzedaży.

Kolejna sprawa to sama waluta. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że w 2017 roku warto nabywać dolara amerykańskiego oraz funty brytyjskie. To te waluty są najmocniejsze. Trochę zadziwia fakt uznania funta za najlepszą walutę pod względem inwestycyjnym, skoro Wielka Brytania jest w fazie Brexitu. Obawy inwestorów okazują się jednak bezpodstawne. Funt nadal ma mocną pozycję. Prognozuje się, że do końca wakacji 2017 roku funt na pewno nie spadnie poniżej 5 złotych, a do końca roku jego wartość może tylko wzrastać.

Jeszcze przed zainwestowaniem własnych środków należy dobrze poznać reguły, jakie rządzą finansowym rynkiem. Trzeba pamiętać, że wahania kursów wahań są częste i duże. Walutę trzeba nabywać po najniższym kursie i sprzedawać, kiedy kurs optymalnie wzrasta.

Inwestowanie w walutę to dobry sposób na pomnażanie swoich środków dla osób, które nie boją się ryzyka inwestycyjnego i mogą pozwolić sobie na „zamrażanie” oszczędności w długim okresie. Zaletą jest na pewno dowolność przeznaczanej na ten cel kwoty. Wiadomo natomiast, że im więcej oszczędności zostanie zainwestowanych, tym na większy zysk można liczyć. Inwestor musi nastawić się też na możliwość osiągnięcia ogromnych zysków w krótkim czasie, ale także natychmiastowych strat. Pewne jest natomiast, że to on decyduje o całym procesie transakcji walutowych. Może wstrzymać zakup albo sprzedaż waluty, kiedy jest to dla niego niekorzystne. Pod tym względem można uznać, że inwestowanie w walutę jest w miarę bezpiecznym instrumentem lokowania oszczędności.