Studiowanie za granicą może być cennym doświadczeniem dla wielu osób. Niestety liczba krajów europejskich, w których studiowanie za granicą nie jest długa. Dlatego warto zastanowić się poważnie nad studiami przed podjęciem decyzji o wyjeździe.
Kraje z bezpłatną nauką wyższą
Wśród krajów oferujących bezpłatne studia wyższe znajdują się Norwegia, Szkocja, Grecja, Finlandia, Szwecja i Cypr. W większości krajów unii europejskiej studia zaoczne oraz dzienne są płatne. Czechy, Estonia, Holandia, Słowacja, część landów w Niemczech oraz Polska są krajami, które wymagają dodatkowych opłat, jeśli napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej nie nastąpi w odpowiednim terminie oraz jeśli studenci nie wyrobią wszystkich wymaganych punktów ECTS.
Kraje, gdzie możesz starać się o dofinansowanie
Niektóre kraje oferują dofinansowanie do nauki. Są to między innymi Litwa, Łotwa, Węgry i Serbia. Nawet w Anglii, gdzie studia są najdroższe, można starać się o kredyt studencki na bardzo preferencyjnych warunkach. Opłaty w Anglii mogą przekraczać nawet 6 tysięcy funtów rocznie. Statystyki wskazują, że to właśnie Anglia jest najpopularniejszym krajem, w którym studia odbywają obcokrajowcy.
Jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym nie ma żadnej formy dofinansowania studiów, jest Islandia. W Portugalii, Szwajcarii, Austrii czy Słowenii rodzinie uczącego się studenta przysługują na przykład specjalne ulgi podatkowe.
Pożyczki na studia
Wiele krajów, oprócz stypendiów lub częściowego zwolnienia z opłat, oferuje preferencyjne kredyty studenckie, które są wypłacane w transzach miesięcznych. Taka możliwość jest wybierana niestety tylko przez 5% wszystkich studentów Unii Europejskiej. Warto zastanowić się nad wzięciem kredytu studenckiego. W Polsce jest on praktycznie nieoprocentowany, a jedynym kryterium jest dochód netto na osobę w rodzinie nieprzekraczającej kwoty około 2000 złotych.