/Dom piętrowy czy parterowy?
bliźniaki łomianki

Dom piętrowy czy parterowy?

W Polsce buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych. Wynika to przede wszystkim z faktu wzrastających potrzeb Polaków, ale i bogacenia się naszego społeczeństwa. Nierzadko uciekamy też od zgiełku wielkich miast, by we własnym domu móc stworzyć oazę spokoju i relaksu. Kolejny atut to niższe ceny i lepsze miejsce na usytuowanie nieruchomości. W centrach metropolii raczej nie mamy szans, by postawić dom, dlatego też takie inwestycje realizowane są głównie na przedmieściach.

Jeśli decyzja o budowie domu została już podjęta, warto jeszcze zastanowić się nad typem nieruchomości. Projekty dzielą się na dwa główne typy i dotyczą domów parterowych oraz tych piętrowych. Budowa konkretnej inwestycji ma związek z możliwościami, jakie daje posiadana działka oraz z rodzajem terenu, jednak chodzi głównie o indywidualne preferencje przyszłych domowników.

Coraz więcej osób decyduje się na parterowy dom. Łomianki to tylko jeden z przykładów doskonałej lokalizacji, w której decydują się mieszkać „mieszczuchy”. Parterowy rozkład jest wygodny, bo nie ma w nim schodów, co sprawdza się, kiedy mieszkają w takim domu dzieci czy seniorzy. Niestety dom tego typu wymaga bardziej obszernej działki.

Domy piętrowe sprawdzają się na niewielkich działkach. Bardzo często to bliźniaki. Łomianki znowu pokazują, jak można komfortowo mieszkać z sąsiadami za ścianą, ale jednak żyć na tak samo komfortowo, jak w domu wolnostojącym. Atutem są niższe ceny bliźniaka, zaś ograniczeniem może być nieco mniejsza przestrzeń i konieczność pokonywania schodów.