/Dobroczynne właściwości kawy
najlepsza włoska kawa

Dobroczynne właściwości kawy

Czy wiesz, że przynajmniej raz dziennie kawę pije aż 83% dorosłych Polaków? Okazuje się, że picie jednego z najpopularniejszych napojów na świecie posiada nie tylko walory smakowe, ale sprzyja także naszemu codziennemu funkcjonowaniu. Przedstawiamy główne zalety picia kawy, które mają pozytywne znaczenie w aspekcie dbania o własne zdrowie.

Dodaje energii / pobudza

Kawę najczęściej pijemy rano, a wszystko dlatego, że pobudza nas do działania i dodaje energii. Głównie dlatego, że zwiększa ciśnienie krwi i pobudza krążenie krwi. Tak działa moc zawartej w kawie kofeiny, która z kolei stymuluje produkcję adrenaliny. Wiele zależy jednak od jakości kawy – w kapsułkach, rozpuszczalna czy z ekspresu ciśnieniowego? Każdy rodzaj parzenia, jak i gatunek ziaren kawy będzie działać na nas inaczej.

Obniża stres / uspokaja

Kawa rzeczywiście poprawia koncentrację i stymuluje procesy pamięci, jednak na niektórych może działać wręcz usypiająco. Naukowcy potwierdzają, że zawarta w niej kofeina może wpływać na receptory mózgowe, szczególnie cząsteczki adenozyny. To one odpowiadają z kolei na minimalizowanie stresu. Najlepsza włoska kawa może być więc doskonałym środkiem uspokajającym, a już na pewno zmniejsza ryzyko występowania depresji.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Co ciekawe, 3-4 filiżanki kawy każdego dnia zmniejszają ryzyko występowania cukrzycy aż o 25%. Chodzi o cukrzycę typu 2, jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych u osób dorosłych. Kawa minimalizująca pojawienie się tej groźnej choroby powinna być bez cukru i mleka. Wszystko dlatego, że czarny napój zwiększa metabolizm glukozowy, zwiększa też wrażliwość tkanek na insulinę.

Zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona

Kanadyjscy naukowcy potwierdzają, że kawa ma działanie neuroprotekcyjne, a więc minimalizuje ryzyko występowania choroby Parkinsona oraz Alzheimera.

Spala tkankę tłuszczową

Kawa odchudza, bo wpływa na zwiększenie metabolizmu. Kofeina przyśpiesza lipolizę tłuszczów, dodaje też energii oraz hamuje apetyt. Czy wiesz, że nie tylko spożywanie kawy działa dobroczynnie? Okazuje się, że codzienna pielęgnacja skóry fusami z kawy zmniejszy występowanie przebarwień, rozstępów oraz cellulitu – skóra stanie się idealnie napięta i ujędrniona.

Jest antyoksydantem

Okazuje się, że kawa mielona włoska albo innej doskonałej jakości wpływa oczyszczająco na nasz organizm, szczególnie wątrobę oraz jelita. Nie ma znaczenia czy jest to kawa z kofeiną czy może bezkofeinowa, każda działa jak skuteczny środek antybakteryjny.