Nie powinniśmy „oceniać książki po okładce”, jednak ta przysłowiowa okładka w mniejszym lub większym stopniu wpływa na jej ocenę. W dzisiejszych czasach społeczeństwo dużą uwagę przywiązuje do samych opakowań produktów, zwłaszcza jeżeli ich zawartość ma być prezentem dla innej osoby. Nie możemy więc powiedzieć, że pudełko nadal jest tylko formą ochronną przedmiotu, ale również jego pewnego rodzaju wizytówką.
Samo opakowanie już informuje o cechach, jakości oraz wartości produktu, który jest w nim zawarty. Jest też naturalnym sposobem na wyróżnienie przedmiotu spośród innych, otaczających go podobnych produktów. W tym miejscu warto zainteresować się tematem opakowania premium.
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu opakowania dotyczą raczej produktów wyższej jakości, droższych oraz dobrze rozpoznawalnych marek. Do ich produkcji stosuje się zazwyczaj materiały mniej konwencjonalne o rzadko spotykanych kształtach i eleganckim designie. Kolorystyka takich opakowań zazwyczaj ogranicza się do jednego lub dwóch kolorów, a najczęściej używane są odcienie brązu, czerni, srebro oraz złoto. Ich podłoża często są uszlachetniane specjalnymi foliami, które nadają im niepowtarzalnego i stylowego wyglądu. Wszystko to możliwe jest dzięki najnowszym technologiom druku, które radzą sobie z różnymi rodzajami surowców. Ich produkcja wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych opakowań.
Wysoko renomowane produkty, które często służą nam jako prezent, dużo chętniej są kupowane i pozwalają przeskoczyć konkurencję właśnie dzięki stylowemu opakowaniu. Ciężko wyobrazić sobie wyrafinowane pióro o dużej wartości, które podarowalibyśmy bliskiej osobie w standardowym kartonowym opakowaniu. Pudełko, w którym umieszczony jest prezent, powinno być jego zapowiedzią. Źle dobrane opakowanie może wiązać się z dużo mniejszym popytem na dane dobro, nawet gdy cena takiego produktu byłaby zdecydowanie niższa.