/Czy w Polsce można zorganizować tani i dobry pogrzeb?
usługi pogrzebowe warszawa

Czy w Polsce można zorganizować tani i dobry pogrzeb?

Kwestia organizowania i ceny pogrzebu jest zawsze kwestia palącą podczas trudnych dni organizacji pogrzebu. Rodziny często nie są przygotowane na bardzo duży wydatek, z jakim wiąże się organizacja pogrzebu. 

Jednak da się znaleźć dobre i tanie usługi pogrzebowe. Warszawa, na przykład, jest przesycona zakładami pogrzebowymi, u których znajdziemy tańsze trumny, czy urny. 

Czy zasiłek pogrzebowy z ZUS wystarcza na organizacje pogrzebu?

Każdy, kto organizuje pogrzeb, ma prawo do dostania zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest on jednak wysoki — wynosi on około 4 tysięcy złotych. Dodatkowo nie dostaje się pieniędzy przed pogrzebem, a jedynie po jego zorganizowaniu i rozliczeniu kosztów. Wynika z tego, że na początku trzeba wyłożyć własne pieniądze i poczekać na zwrot z urzędu.

Taka suma zasiłku zazwyczaj nie starcza na zorganizowanie odpowiedniego pogrzeby. W stosunkowo dobrej sytuacji są osoby, które zmarły, ale miały już wykupione miejsce na cmentarzu lub w rodzinnej krypcie — ten wydatek jest jednym z największych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę zakup nagrobka. Nagrobki Kobyłka czy Zielonka oferują niskie ceny.

Jakie koszty można zminimalizować przy organizacji pogrzebu?

Podczas organizacji pogrzebu można zminimalizować szereg różnych kosztów. Oprócz miejsca na cmentarzu bardzo drogie są również trumny. Tańsze trumny nie są zazwyczaj gorsze jakościowo, posiadają jedynie mniej zdobień. 

Również urny są stosunkowo tańsze od trumien. Dla osób z mniejszym budżetem polecane jest zdecydowanie się na kremację bliskiej osoby. Dobrym pomysłem jest również stawianie od razu nagrobka lub stawiane go etapami.