/Czy soki są zdrowe?
sok bez cukru

Czy soki są zdrowe?

Czy naturalnie wyciśnięte soki bez dodatku konserwantów i cukrów to samo zdrowie? Często słyszymy, że jedna szklanka soku warzywno-owocowego wypijana dziennie zawiera potrzebną dawkę witamin i mikroelementów. Czy rzeczywiście tak jest i codzienne picie dużej ilości soków jest zdrowe dla naszego organizmu?

Sok bez cukru, ale czy na pewno?

Duża ilość wypijanych soków owocowych pełnych witamin i naturalnie występującego w nich cukru może negatywnie płynąć na nasze zdrowie. Regularne spożywanie kilkunastu szklanek soku dziennie, zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. Dlaczego tak się dzieje? Sok owocowy jest zdecydowanie bardziej skoncentrowany, niż sam owoc i zawiera większą ilość cukru, który pochodzi bezpośrednio z danych owoców, a mniej błonnika, który występuje w samych owocach. Takie działanie powoduje szybko wzrost cukru we krwi oraz wzrost stężenia trójglicerydów. Nie dzieje się tak w przypadku jedzenia dużej ilości owoców, które nie występują pod postacią soków.

Jak zatem ustrzec się przed negatywnymi następstwami soków?

Na podstawie najnowszych zaleceń żywieniowych dorosła osoba powinna spożywać dziennie szklankę soku, podobnie to wygląda w przypadku innych słodkich napojów. Sok bez cukru również zalicza się do wytycznych, gdyż owoce zawierają dużą ilość naturalnego cukru. Aby utrzymać organizm w dobrym zdrowiu, warto pić wodę oraz niesłodzoną herbatę, a owoce spożywać w całości.

Duża ilość soku dziennie spowoduje, że poczujemy się senni i ospali, gdyż cukier, jaki dostanie się do naszego organizmu, tak właśnie na nas wpłynie. Dlatego po wypiciu dużej ilości soku eksperci nie zalecają uprawiania sportu, odczekaj parę godzin, zanim włączysz aktywność fizyczną do swojego dnia. Dzieje się tak, gdyż cukry proste powodują gwałtowny skok glukozy we krwi.