/Czego potrzebujesz, by zostać adwokatem?
adwokat piaseczno rozwód

Czego potrzebujesz, by zostać adwokatem?

Nie jest tajemnicą, że adwokaci cieszą się szacunkiem i poważaniem wśród społeczeństwa. Uprzywilejowanej pozycji towarzyszą także zazwyczaj atrakcyjne zarobki, jednak by odnaleźć się i pracować jako prawnik potrzeba wiele lat nauki oraz… kilku cech osobistych.

Fundamentalną kwestią w pracy na stanowisku prawniczym jest m.in. wykształcenie i kwalifikacje. Kierunek „prawo” na polskich uczelniach cieszy się ogromną popularnością, dlatego każdego roku wielu studentów decyduje się zacząć studiowanie właśnie w tym kierunku. Należy jednak wspomnieć, że studia te są bardzo wymagające i zdecydowanie nie dla każdego, dlatego tylko część studentów z powodzeniem je kończy. Po skończonej edukacji kandydata na prawnika  czeka egzamin na aplikację oraz wykonanie aplikacji. By zacząć pracę jako adwokat trzeba także zdać egzamin zawodowy.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się prawnik? Przede wszystkim osoba na takim stanowisku powinna być kontaktowa i dobrze porozumiewać się z innymi ludźmi. W ciągu kariery zawodowej prawnicy pracują z różnymi osobami i różnymi problemami, dlatego tak ważne jest zrozumienie i dotarcie do klienta. Prawnik musi być także osobą godną zaufania, która dotrzymuje tajemnicy, jaką ten zawód jest obarczony. Dla prawników występujących w rozprawach sądowych ważna jest także umiejętność szybkiej analizy i podejmowania decyzji.

Pensja prawnicza jest bardzo różna i zależy głównie od tego, czy pracujemy dla kogoś, czy mamy własną kancelarię prawną, która cieszy się dobrą renomą. Średnie wynagrodzenie adwokackie to około 5700 złotych brutto, jednak o wysokości zarobku decyduje adwokat.