/Czas na taras
architekt suwałki

Czas na taras

Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Dodatnie temperatury i pierwsze ciepłe promienie słońca zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przygotowania do codziennego biwakowania widać doskonale w każdym przydomowym ogródku. To właśnie w kwietniu odnotowuje się największe zainteresowanie ofertą marketów budowlanych czy sklepów ogrodniczych.

Aby jednak móc relaksować się w przydomowej przestrzeni, konieczne staje się jej odpowiednie przygotowanie. Zacznijmy więc od tarasu, bo to on gra tutaj główną rolę. Taras może powstać z rozmaitych materiałów. O ile jeszcze do niedawna ogromną popularnością cieszyły się drewniane deski tarasowe, tak dzisiaj prym wiodą deski kompozytowe, szczególnie te wyprodukowane zgodnie z nowoczesnymi technologiami, których istotą jest druga generacja kompozytu. Taki taras w odróżnieniu od typowego drewna nie wymaga pielęgnacji i konserwacji. Przetrwa bez renowacji długie lata. Jest odporny na silne promienie słońca, deszcz oraz mróz. Do tego łatwo go ułożyć i nie trzeba w tym celu zatrudniać wyszkolonej ekipy. Niejeden „Pan domu” z łatwością poradzi sobie ze stworzeniem takiego azylu.

Taras może być też trawiasty, a wybierać możemy pomiędzy trawnikami sianymi albo trawą w rolce, która pozwala na natychmiastowe korzystanie z czynnego wypoczynku. Najlepiej wybierać trawę rekreacyjną albo sportową, bo ta jest odporna na deptanie i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Coraz modniejsze są także płyty betonowe. Hitem tuż obok desek kompozytowych są płyty przypominające trawertyn. Są podobnie łatwe w utrzymaniu, chociaż trzeba przyznać, że nieco droższe i trudniejsze w ułożeniu.

Pamiętajmy, że taras ma być naszym kącikiem wypoczynku. Musi być na tyle duży, by zmieścił się na nim stół ogrodowy z krzesłami, leżaki, a nierzadko również grill. Warto znaleźć też na nim miejsce na huśtawkę albo okazałe donice z pachnącymi wiosną kwiatami. W takim klimacie miło spędzimy dzień z dziećmi albo wieczór z przyjaciółmi. Nie zapominajmy o elementach dekoracyjnych, które pozwolą osiągnąć konkretny nastrój. Dzisiaj stawia się raczej na modę retro oraz wystrój skandynawski. Nadal często wykorzystywany jest też styl klasyczny, który uznawany jest za iście uniwersalny i ponadczasowy.